Pies trening - instrukcja chodzenia na luźnej smyczy
Trening luźnej smyczy - skrót krok po kroku. Ściąga od trenera.
Trening luźnej smyczy ma charakter wychowawczy (nie powiązany ze szkoleniem posłuszeństwa). Opiera się na utrwalaniu pożądanych zachowań dzięki ich wzmacnianiu, skutkiem czego niechciane zanikają.
Kanoniczna reguła: Chwalimy / nagradzamy psa za swobodne podążanie w pobliżu, ignorujemy wszelkie oddalanie i/lub napinanie smyczy (brak sygnału słownego / nagrody).
Uwaga: Chodzenie na luźnej smyczy nie jest równoznaczne z efektem prawidłowo wykonanej komendy "równaj". Tak samo skupienie na przewodniku jest osobnym elementem.
- Trening zaczynamy w warunkach domowych - najlepiej wtedy, kiedy pies na nas patrzy i/lub znajduje się tuż obok, w zasięgu wzroku.
- Po kilku sukcesach po rząd (nagrodzone powtórzenia), jeśli uznamy, że pies potrafi - przenosimy ćwiczenia na zewnątrz, w znajome otoczenie (podwórko, ogród).
- Po kilku sukcesach po rząd (nagrodzone powtórzenia), jeśli uznamy, że pies potrafi - przenosimy ćwiczenia na bezpieczny (ogrodzony) teren, dodajemy rozproszenia (cokolwiek może odwrócić uwagę psa).
ćwiczenie 1 – tzw. „metoda drzewka“
Hint: Pierwsze sesje warto wypróbować w drodze powrotnej ze spaceru - pies jest wtedy wybiegany, zmęczony, wyraźnie spokojniejszy.
ćwiczenie 2
Na tym etapie dopingowanie do podążania jest bardzo istotne.
Hint: Impulsem odpalającym podążanie może być określony sygnał neutralny (bez znaczenia na co dzień, nietypowo brzmiący), np. cmoknięcie lub gwizdnięcie na psa.
ćwiczenie 3 – dla opornych :)
Polega na przebyciu z psem na luźnej smyczy kilkumetrowej trasy, na której końcu, w sposób widoczny dla niego, zostaje umieszczona bardzo atrakcyjna nagroda - w zależności od preferencji miska z posiłkiem, ulubiona zabawka, faworyzowana osoba, zaprzyjaźniony pies, etc.Zadaniem opiekuna jest zatrzymanie natychmiast, bez słowa, kiedy tylko pies napnie smycz, po czym powrót na start, gdzie ponownie bez słowa oczekuje od psa spokojnego stania/siedzenia/spojrzenia (jako wybranego sygnału do startu). Mechanizm w uproszczeniu wygląda następująco:
Sekwencja powtarzana aż do momentu, kiedy uda się przebyć w skupieniu na luźnej smyczy całą trasę po nagrodę.
W praktyce: Metoda jest skuteczna, ale samo wykonanie zadania wymaga cierpliwości - takich „resetowań” może być kilka(naście), a pokonanie trasy potrwać kwadrans do pół godziny! Bywa, że trzeba wrócić na start będąc prawie u celu ;)
W razie problemów / zapytań / wątpliwości, skontaktuj się z profesjonalnym trenerem lub behawiorystą.
Kontakt: kinga@owczarkowa.pl