Pies trening - instrukcja przywołania

Trening przywołania - skrót krok po kroku. Ściąga od trenera.

Przywołanie na komendę: Pies, słysząc wytrenowany sygnał / komendę przerywa wykonywaną czynność, zawracając w stronę przewodnika.

Uwaga: Imię psa nie jest komendą przywołania! Może ją poprzedzać, jeśli nie mamy pewności, że pies zrozumie / usłyszy (głośno szczeka, nasłuchuje, pozostaje skupiony na obserwacji obiektu, rozprasza go zabawa, interakcja z innym zwierzęciem). Zaznacza również psa w przypadku pracy synchronicznej w grupie.

  • Trening zaczynamy w warunkach domowych - najlepiej wtedy, kiedy pies na nas patrzy i/lub znajduje się tuż obok, w zasięgu wzroku.
  • Po kilku sukcesach pod rząd (nagrodzone powtórzenia), jeśli uznamy, że pies potrafi - przenosimy ćwiczenia na zewnątrz, w znajome otoczenie (podwórko, ogród).
  • Po kilku sukcesach pod rząd (nagrodzone powtórzenia), jeśli uznamy, że pies potrafi - przenosimy ćwiczenia na bezpieczny (ogrodzony) teren, dodajemy rozproszenia (cokolwiek może odwrócić uwagę psa).

W każdej fazie powtarzamy sesje treningowe krok po kroku.

  • krok 1

Przywołujemy psa do siebie wybraną komendą (np. "do mnie") albo sygnałem (np. gwizdnięciem, użyciem gwizdka) → chwalimy/nagradzamy za każdy zwrot, podejście, podbiegnięcie etc. (jeżeli uda się od razu przywołać psa do siebie - pomijamy kolejny krok).

  • krok 2

Jeżeli pies nie podchodzi / nie podbiega po komendzie / sygnale, należy dopingować go do podążania - entuzjastycznie, wysokim tonem głosu i/lub odbiegając w przeciwnym kierunku (tak, aby zaczął ścigać uciekającego).

  • krok 3

Przywołujemy psa do siebie wybraną komendą / sygnałem → chwalimy/nagradzamy za każdy powrót.

Generalizowanie (czyli spontaniczne testowanie, gruntowanie komendy):
Chwalimy/nagradzamy przywołanie losowo, w dowolnych warunkach (różne sytuacje i miejsca). Finalnie ćwiczymy na spacerach, kiedy pies biega swobodnie (początkowo na długiej lince).

Przywołanie uznajemy za wyuczone, kiedy pies reaguje przybiegając w warunkach ekstremalnych rozproszeń (odwołuje się od zabawy/interakcji z innymi psami, obserwowanego obiektu, tropionego zapachu, zawraca z pełnego biegu).

Jeżeli pies reaguje wybiórczo - w pewnych sytuacjach nie przybiega na komendę - to przywołanie nie zostało prawidłowo wyuczone.

W razie problemów / zapytań / wątpliwości, skontaktuj się z profesjonalnym trenerem lub behawiorystą.

Kontakt: kinga@owczarkowa.pl