Czym jest 12-stka socjalizacyjna

Czyli po co urlop na czas adaptacji szczenięcia u nowego opiekuna.

Czym jest 12-stka socjalizacyjna
Photo by Jametlene Reskp / Unsplash

UWAGA: Problem kwarantanny poszczepiennej należy traktować indywidualnie, konsultując z hodowcą, lekarzem weterynarii, profesjonalnym behawiorystą. Jest to okres nabierania odporności (immunologicznej) na niebezpieczne choroby, tj. nosówka, parwowiroza; stąd wymaga ostrożnego korzystania z miejsc popularnych wśród psów dorosłych (z naciskiem na przestrzeganie załatwiania potrzeb fizjologicznych w relatywnie sterylnych warunkach). Kompleksowe szczepienie odbywa się standardowo w 3 dawkach, z czego 2 pierwsze dostają szczenięta do 8 tygodnia życia. Szczyt podatności na socjalizację – 6-8 tygodnia – u psich szczeniąt przypada na tenże newralgiczny  okres, przy czym po drodze zmienia się wrażliwość na habituację – około 7 tygodnia – odkąd szczenię zaczyna reagować strachem na nieznane obiekty czy sytuacje. Socjalizacja powinna być kontynuowana aż po finalizację intensywnego etapu rozwojowego – około 12-16 tygodnia życia (trzecie szczepienie, dawka przypominająca).


Z pomocą każdemu opiekunowi (w tym przestrzegającemu kwarantanny poszczepiennej albo z pewnych przyczyn niezdecydowanemu na psie przedszkole) przychodzi tzw. "złota dwunastka" ze swoimi ścisłymi, uproszczonymi regułami dotyczącymi tego, czego szczenię powinno doświadczyć przed ukończeniem 12 tygodnia życia (zatem socjalizując[1]/habituując[2] się w trakcie najwrażliwszych etapów okresu rozwojowego).

Każdy z 12 punktów obliguje do korzystania ze wzmocnienia pozytywnego - w uproszczeniu, opiera się na nagradzaniu za pożądane zachowanie i ignorowaniu niewłaściwych (wyklucza karcenie czy inne formy karania). Takie postępowanie ma ugruntować bazę szkoleniowo-wychowawczą opartą wyłącznie na relatywnie pozytywnych skojarzeniach (proces zapamiętywania) w minimalnie stresogennych warunkach.

 1. Poznać 12 różnych powierzchni
 2. Założyć 12 różnych psich akcesoriów
 3. Pobawić się 12 różnymi przedmiotami
 4. Odwiedzić 12 różnych miejsc
 5. Usłyszeć 12 różnych odgłosów
 6. Zobaczyć 12 szybko poruszających się przedmiotów/obiektów/pojazdów
 7. Jeść/pić z 12 różnych naczyń / w 12 różnych miejscach
 8. Otrzymać 12 różnych wyzwań (np. metro, winda, auto, wchodzenie/schodzenie po schodach)
 9. Pobawić się pojedynczo z 12 różnymi psami (zróżnicowane wiekowo, rasowo, gabarytowo)
 10. Być trzymane/dotykane na różne sposoby przez właściciela (oraz rodzinę) 12 razy w tygodniu
 11. Poznać i/lub pobawić się z 12 różnymi osobami (w tym mundury, przebierańcy)
 12. Zostawać samemu stopniowo od 5 do 45 minut 12 razy w tygodniu (w tym trening klatkowy [ang. crate games])

Założeniem kompletnego przejścia takiej "drabinki" jest, aby w każdym z wymienionych wariantów zwierzę było zrelaksowane, spokojne i/lub nie reagowało strachem (sygnalizowanie niepokoju, unik/ucieczka, szczekanie) - tych zachowań po prostu nie należy nagradzać, co nie wyklucza umiejętnego okazywania wsparcia (wspólne podejście, demonstracja) po ocenie sytuacji (brak reakcji psa na wyzwanie czy też niechęć do powrotu).

W razie problemów / zapytań / wątpliwości, skontaktuj się z profesjonalnym trenerem lub behawiorystą.

kinga@owczarkowa.pl

[1] Socjalizacja to nauka i praktyka kompetencji społecznych, adekwatnych dla danego gatunku. U psów podzielona na 2 etapy, z których drugi został dedykowany relacjom z człowiekiem (ewentualnie z innym gatunkiem - psy pasterskie typu LGD).
[2] Habituacja jest pracą nad strachem, nad kontrolą odruchu zwiększania dystansu. Polega na racjonalnym, sukcesywnym wystawianiu na nowe bodźce, wychodzeniu ze strefy komfortu celem poznawania otoczenia i przygotowania na rozwiązywanie zadań w przyszłości.