Publikacje

Aktywność węchowa na spacerach
Garstka wiedzy o psim nosie i zmyśle węchu, o znaczeniu eksplorowania i sensownym spacerowaniu.
Rozwój szczenięcia zaczyna się przed urodzeniem
O wstępnej fazie rozwoju szczeniąt, jej biologicznych i psychologicznych aspektach oraz o tym, dlaczego ważna jest wizyta w hodowli jeszcze przed urodzeniem wybranego miotu.
Czym jest 12-stka socjalizacyjna
Czyli po co urlop na czas adaptacji szczenięcia u nowego opiekuna.
Psy pasterskie - stróż stada
Zadaniem LGD jest zlokalizować drapieżnika i wypłoszyć go. Wzorcowy pies pasterski nie będzie próbował atakować drapieżnika a priori (nie zostawi pilnowanego stada bez ochrony); zamiast tego zbierze inwentarz w jednym miejscu, przyjmując pozycję pomiędzy nim a obiektem zmniejszającym dystans.
Etyka, elektryczność, obroże
O zbieżnościach i kontrastach, aspektach moralnych i naukowych. O obrożach i ogrodzeniach elektrycznych.
Spacer z psem - warsztat pracy i narzędzie trenera
O naturze spaceru z psem, jego rodzajach i fundamentach pracy behawiorysty.Dzięki swoim elastycznym właściwościom spacer staje się narzędziem – spełnieniem naturalnych potrzeb, realizacją aktywności oraz obszarem stosowanym w terapii psów problemowych.
Niebieski rekomendowanym kolorem ochronnym
Wiedza naukowa sugeruje, że to nie kolor, a kontrast ma znaczenie w przypadku psowatych - popularnie stosowane fladry mają jaskrawy kolor po to, by wyróżniać się z otoczenia.Spektrum barw rozróżnialnych dla psa i wilka oscyluje w randze niebieskich i szaro-żółtych odcieni.
Rutyna, naturalna nagroda i potencjał spacerowy
Emocje są komponentem nastroju.Bywa, że rutyna przechodzi w monotonię, przez co szablonowy nastrój opada ku znudzeniu.A gdyby tak wykorzystać rutynę do kształtowania nastroju? Jak pokierować towarzyszącymi emocjami?
Istota szkolenia pozytywnego
Czyli dlaczego wzmacnianie (nagradzanie) nie wyklucza użycia kary (wygaszania) podczas sesji treningowej, i nie tylko.
Engram, esej o psie
Engram to ślad pamięciowy, utworzony przeżyciem z udziałem zmysłów.Jaki typ śladów pamięciowych cechuje psa wchodzącego na plac treningowy, na którym był przedtem skarcony? Które efekty namiastki wspomnień mogą dać o sobie znać?Rozważmy hipotetyczną sytuację..
Dog frisbee - pozytywnie wzmocniona pogoń
Dog frisbee, jeden z najefektowniejszych sportów kynologicznych, jest pewną formą współczesnej aktywności pies-człowiek, w której nie ma miejsca na otwarte (rozmyślne) użycie metod awersyjnych.